• O projekcie



        • Obrazek pochodzi ze strony: http://niezapominajki.pl/

                      Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest od 2002 roku. Powstało dzięki inicjatywnie Andrzeja Zalewskiego z Ekoradia, którego zaionspirowała tradycja znana w wielu krajach Europy Zachodniej i Unii, gdzie miasta, miasteczka, regiony, hrabstwa, a nawet landy niemieckie mają  swoje ulubione wybrane kwiatki. Autor pomysłu uznał, iż dla Polski najwłaściwszym, szczególnym kwiatem będzie niezapominajka, coraz rzadziej spotykana w Europie Zachodniej, a występująca w Polsce na terenach leśnych, bagnistych, moczarach, przy stawach, rzekach, a także na polach.
          Andrzej Zalewski nazwę niezapominajki wyjaśnia historią o storzeniu świata: " kiedy Pan Bóg tworzył świat i przyrodę, zapomniał o małym kwiatku. I kwiatek zapytał: Panie Boże, a jak ja się będę nazywał? I wtedy Pan Bóg odpowiedział: Ty zostań niezapominajką".*
          Kilka lat temu odnalezione zostały dokumenty mówiące o tym, że symbol święta- niezapominajka wywodzi sie od pięknej damy dworu książąt Czartoryskich- Zofii Matuszewiczówny. Po jej śmierci księżna Izabela napisała testament, aby co roku na 15 maja w imieniny Zofii odbywała się msza św. za dusze Zofii, a ołtarz był udekorowany niezapominajkami.
          Religijna legenda mówi zaś, iż młody Chrystus, siedząc na kolanach Matki Bożej zapragnął, aby przyszłe pokolenia pamiętały o najbliższej mu na ziemi osobie. Dotknął wówczas oczu Maryi i pomachał swą rączką nad łąką. Wówczas w tym miejscu pojawiły się niezapominajki.
          Z kolei legenda angielska głosi o rycerzu, który przechadzał się w pełnej zbroi nad brzegiem Tamizy wraz ze swą damą. W pewnym momencie rycerz zerwał pęk niebieskich kwiatuszków i chciał je podarować swej wybrance. Niestety, pośliznął się i wpadł do wody. Zanim ciężka zbroja pociągnęła go na dno, zdążył krzyknąć do swej ukochanej: " Nie zapomnij o mnie".
          Niezapominajka jest niepozornym kwiatem, nie ma właściwości leczniczych, jedno tylko wyróżnia ją spośród innych, jest kwiatem pamięci.
          Tworząc program wychowawczy przedszkola: "Mały umie, może, potrafi..." postanowiłyśmy włączyć Święto Polskiej Niezapominajki do kalendarza tradycji i uroczystości przedszkolnych. Święto Polskiej Niezapominajki to okazja do przypomnienia, zapoznania dzieci z wielkimi Polakami, ważnymi mieszkańcami Trzebnicy, polski ekosystemami przyrodniczymi i ich mieszkańcami, propagowania postaw proekologicznych.
          W dniu 06.06.2008r. podczas ogólnoprzedszkolnych wyborów Patrona Niezapominajka została wybrana na kandydata na Patrona naszego przedszkola.













          *inform. na podstawie źródeł internetowych