- HARMONOGRAM DOSTĘPNOŚCI I KONSULTACJI
- ZAJĘCIA DODATKOWE W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
- RADA RODZICÓW NASZEGO PRZEDSZKOLA
- PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA
- PROCEDURA ORGANIZACJI OPIEKI W PRZEDSZKOLU W CZASIE PANDEMII COVID 19
- PROFILAKTYKA LOGOPEDYCZNA
- PODSTAWA PROGRAMOWA
- UBEZPIECZENIE
- EWALUACJA W PRZEDSZKOLU
- PRAWA DZIECKA
- PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU WSZAWICY
- ROCZNY PLAN PRACY 2024/2025
- WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA
- GABINET TERAPEUTYCZNY
- Materiały dla rodziców WSZAWICA
- Ochrona danych osobowych
- Regulamin Rady Rodziców
- Regulamin - Monitoring
ROCZNY PLAN PRACY 2024/2025
Roczny plan pracy
Gminnego Przedszkola nr 2
im. Polskiej Niezapominajki
w Trzebnicy na rok szkolny 2024/2025Roczny plan pracy przedszkola powstał w oparciu o wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2023/2024, wnioski z przeprowadzonej diagnozy potrzeb i efektów działalności przedszkola oraz w oparciu o koncepcję pracy przedszkola.
Podstawa prawna:
⦁ Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) – art. 70 ust. 1 pkt 1, art. 82 ust. 2.
⦁ Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1551 ze zm.) - § 22, § 23, § 24,
⦁ Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017, poz. 356 ze zm.) - załącznik nr 1.
⦁ Rozporządzenie MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2017 r. poz. 1646 ze zm.) - § 3, § 4 ust. 2, § 8 ust.2.
⦁ Rozporządzenie MEN z 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. z 2018 r., poz. 1055) -§ 9 ust. 3, § 8, § 9, § 10.
⦁ Rozporządzenie MENiS z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1604) - § 2, § 3.
⦁ Statut przedszkola.Zawartość planu:
⦁ Priorytety i podstawowe cele przedszkola na rok szkolny 2024/2025.
⦁ Diagnoza stanu przedszkola na dzień 30.08.2024r.
⦁ Realizacja zamierzeń – zakres działań prowadzących do uzyskania spodziewanych efektów.
⦁ Spodziewane efekty.
⦁ Obszary działalności przedszkola – realizacja zamierzeń w roku szkolnym 2024/2025.
⦁ Planowany kalendarz imprez i uroczystości w roku szkolnym.
⦁ Przydział zadań dodatkowych prowadzonych przez nauczycieli rozwijających zainteresowania i uzdolnienia dzieci.
⦁ Zespoły zadaniowe nauczycieli.
⦁ Plan współpracy z rodzicami.
⦁ Wykaz programów wychowania przedszkolnego przyjętych do realizacji.
⦁ Terminarz spotkań rady pedagogicznej.
⦁ Priorytety i cele przedszkola na rok szkolny 2024/2025:⦁ Edukacja prozdrowotna - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, zdrowego stylu życia, nauka udzielania pierwszej pomocy.
⦁ Działanie na rzecz rozwijania edukacji obywatelskiej, kształtowanie postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialność za region i ojczyznę - przemyślane wykorzystanie w tym względzie m.in. wycieczek edukacyjnych, spotkań, wyjść, prelekcji.
⦁ Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie dbania o zdrowie psychiczne dzieci, rozwijanie empatii i świadomości własnych emocji oraz uwzględnienie potrzeb innych z uwzględnieniem Standardów Ochrony Małoletnich.⦁ Organizowanie zespołowej pracy nauczycieli – doskonalenie stosowanych metod i form współpracy.
⦁ Diagnoza stanu przedszkola na dzień 30.08.2024r.
⦁ Przedszkole wyróżnia atrakcyjna oferta edukacyjna, autorskie programy pracy wspomagają pracę z dziećmi, nauczyciele stosują nowoczesne metody sprzyjające wieloaspektowemu rozwojowi dzieci oraz wykorzystują w pracy z dziećmi narzędzia i zasoby cyfrowe, które pozwalają przygotować je do bezpiecznego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej.
⦁ W przedszkolu systematycznie wzbogaca się zasoby i narzędzia cyfrowe pozwalające nauczycielom realizować proces edukacyjny za pomocą metod kształcenia na odległość.
⦁ Placówka działa zgodnie z kalendarzem imprez, uroczystości i wycieczek. Wychowankowie przedszkola uczestniczą w konkursach gminnych i ogólnopolskich, a także akcjach charytatywnych na skalę ogólnopolską. Przedszkole wychowuje do wartości oraz kształtuje właściwe postawy dzieci poprzez zajęcia dodatkowe i propagowanie idei wolontariatu.
⦁ W przedszkolu panuje dobra atmosfera pracy.
⦁ Przedszkole zapewnia wszystkim dzieciom oraz ich rodzicom wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów oraz realizuje zalecenia do pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
⦁ Przedszkole jest bezpiecznym miejscem pracy pracowników przedszkola i pobytu dzieci.
⦁ Nauczyciele mają wysokie kwalifikacje i nadal doskonalą swoje umiejętności.
⦁ Rozwijana jest współpraca ze środowiskiem lokalnym: instytucjami oświatowymi i społecznymi.
⦁ Baza lokalowa przedszkola i jego wyposażenie pozwalają na realizację przyjętych programów. Kąciki zainteresowań i atrakcyjne zabawki zachęcają dzieci do swobodnej, twórczej zabawy. Teren przy przedszkolu sprzyja zabawom na świeżym powietrzu i umożliwia prowadzenie obserwacji przyrodniczych.
⦁ Rodzice są zadowoleni z usług przedszkola i chętnie podejmują współpracę oraz wykazują inicjatywy własne na rzecz dzieci i przedszkola.
⦁ Realizacja zamierzeń – zakres działań prowadzących do uzyskania spodziewanych efektów:
⦁ Stwarzanie warunków do aktywnego i pełnego uczestnictwa wychowanków w życiu przedszkola.
⦁ Wprowadzanie dzieci w świat wartości – zajęcia edukacyjne, rozwijanie świadomości i odpowiedzialności, wdrażanie do nazywania uczuć i emocji w sytuacji życia codziennego – poszerzenie oferty o zajęcia z elementami TUS.
⦁ Przekazywania informacji na temat kultury i tradycji Trzebnicy oraz innych regionów naszego kraju, ludzi ich zamieszkujących za pomocą różnych środków przekazu: legendy, podania, wiersze, baśnie, spotkania z twórcami ludowymi, wycieczki, odwiedzanie muzeów. Rozszerzanie wiedzy poprzez udostępnianie założeń edukacji klasycznej.
⦁ Zapewnienie warunków sprzyjających aktywności ruchowej i pobytowi na świeżym powietrzu -organizowanie spacerów i wycieczek, zajęć sportowych i gimnastycznych w przedszkolu i poza nim.
⦁ Dbałość o rozwój motoryki dużej i małej oraz zwrócenie uwagi na rozwój samodzielności dzieci podczas zabaw grupowych, zajęć dydaktycznych i sportowych oraz zabaw swobodnych.
⦁ Organizacja wycieczek i wyjść we współpracy ze środowiskiem lokalnym i rodzicami.
⦁ Organizowanie spotkań z rodzicami w różnorodnych formach. Organizowanie spotkań dla rodziców ze specjalistami: psychologiem, logopedą.
⦁ Współdziałanie w relacji rodzice–nauczyciele–dzieci z uwzględnieniem potrzeb dzieci i działanie dla dobra dziecka.
⦁ Systematyczne doskonalenie zawodowe nauczycieli.
⦁ Udział dzieci w konkursach sportowych, zawodach, konkursach tematycznych.
⦁ Spodziewane efekty:
⦁ Nauczyciele przygotowują zajęcia w sposób zindywidualizowany, realizując założenia podstawy programowej wychowania przedszkolnego, dbając szczególnie o rozwój fizyczny, motoryczny i emocjonalny dziecka, rozwijając wrażliwość na piękno lokalnej i ojczystej przyrody oraz zapoznając z dziedzictwem kulturowym, uwzględniając podstawowe wartości, którymi powinien kierować się człowiek.
⦁ Dzieci:
⦁ uczestniczą w zabawach i grach mających na celu ich rozwój fizyczny,
⦁ są aktywne, chętnie uczestniczą w zajęciach, wyjściach, wycieczkach,
⦁ systematycznie korzystają z multimediów,
⦁ współdziałają w zespole z rówieśnikami i znają zasady zdrowej rywalizacji,
⦁ uczestniczą w zabawach doskonalących ich umiejętności w szczególności rozpoznawanie i nazywanie emocji,
⦁ są wrażliwe na cierpienie, samotność oraz potrzeby swoje i innych, zostały zapoznane z standardami ochrony małoletnich,
⦁ nabywają umiejętności nazywania uczuć własnych i drugiego człowieka/podawania przykładów właściwego i niewłaściwego zachowania
⦁ uczestniczą w warsztatach tematycznych zgodnie ze swoimi zainteresowaniami,
⦁ posługują się słownictwem w języku obcym nowożytnym.
⦁ Nauczyciele działają w zespole i wspólnie rozwiązują problemy, chętnie współpracują z sobą na różnych płaszczyznach, diagnozują i obserwują rozwój każdego dziecka.
⦁ Nauczyciele komunikują się z rodzicami za pomocą strony internetowej przedszkola, poprzez komunikatory, aplikację Kidme lub osobiście.
⦁ Przedszkole przyczynia się do podniesienia świadomości edukacyjnej rodziców oraz zwiększenia ich kompetencji wychowawczych.
⦁ Nauczyciele współdziałają z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dzieci oraz zapewnienie im bezpieczeństwa i szacunku.
⦁ Przedszkole jest postrzegane w lokalnym środowisku jako placówka dobrze przygotowująca do szkoły.
⦁ Obszary działalności przedszkola – realizacja zamierzeń w roku szkolnym 2024/2025:⦁ Efekty kształcenia i wychowania
Cel główny: Dzieci nabywają umiejętności określone w podstawie programowej.Sposób realizacji zadania Terminy realizacji i wymagane dokumenty Osoby odpowiedzialne za realizację
⦁ Dzieci realizują działania na rzecz własnego rozwoju:Nauczyciele tworzą warunki do podejmowania przez dzieci inicjatyw związanych z harmonijnym rozwojem – szczególnie sprawnością fizyczna, uwzględniają zainteresowania i zdolności oraz rozwijają ich aktywność i inwencję twórczą poprzez:
⦁ organizowanie zajęć przygotowujących do nabywania sprawności fizycznej,
⦁ zorganizowanie wyjść do miejsc, które sprzyjają rozwijaniu wiedzy o kulturze i tradycji regionu,
⦁ zajęcia rozwijające inteligencję emocjonalną dzieci-dbanie o zdrowie psychiczne, rozwijanie wrażliwości i empatii.
⦁ budowanie systemu wartości u dzieci – zapoznanie rodziców z planowanymi działaniami (podczas zebrań, przez organizację uroczystości i imprez, informacje na stronie internetowej przedszkola).
⦁ organizowanie zajęć wychowawczo-dydaktycznych rozwijających umiejętności społeczne. Kształcenie pożądanych społecznie postaw, wzorców właściwych zachowań, przykładów postępowania.
⦁ udział w uroczystościach przedszkolnych i lokalnych – prezentacja umiejętności i zdolności dzieci,
⦁ udział dzieci w konkursach i zawodach.⦁ Dzieci uczestniczą w działaniach na rzecz społeczności lokalnej:
⦁ nauczyciele umożliwiają dzieciom kontakt z zawodowymi i ludowymi twórcami, na terenie placówki i poza nią,
⦁ współpraca z GKS Polonia Trzebnica, GCKiS, GSM itp.
⦁ organizacja spotkań z rodzicami - zajęcia sportowe: fitness, karate, taneczne itp.
⦁ Organizacja wycieczek tematycznych – poznanie historii, kultury i tradycji regionalnej.
⦁ Udział w akcjach, programach i projektach ogólnopolskich rozbudzających przynależność narodową.
⦁ Uczestnictwo w akcjach charytatywnych i zbiórkach organizowanych na terenie gminy i poza nią.⦁ Nauczyciele i personel przedszkola zapewniają dzieciom poczucie bezpieczeństwa poprzez:
⦁ zapoznanie dzieci z zasadami bezpieczeństwa i higieny obowiązującymi w przedszkolu:
⦁ przestrzeganie regulaminu
dotyczącego zachowania bezpieczeństwa w salach przedszkola (kodeks przedszkolaka),
⦁ opracowanie wzorów znaków
piktograficznych dotyczących zdrowia, higieny i bezpieczeństwa,
⦁ prowadzenie zajęć uświadamiających
dzieciom, jak dbamy o zdrowie, higienę i bezpieczeństwo w domu, przedszkolu, środowisku (scenariusze);
⦁ przeprowadzenie próbnej ewakuacji dzieci i pracowników przedszkola z udziałem straży pożarnej.⦁ Uświadamianie dzieci w zakresie istniejących zagrożeń przez pokazywanie skutków negatywnych zachowań i bezpośrednią obserwację oraz organizowanie zajęć poglądowych z zakresu:
⦁ omówienie zasad prawidłowego mycia rąk, przestrzegania zasad higieny
⦁ unikania zabaw w niebezpiecznych miejscach,
⦁ unikania kontaktów z nieznajomymi,
⦁ zachowania ostrożności wobec nieznanych roślin i zwierząt,
⦁ zapoznania ze sposobem zachowania podczas pożaru,
⦁ udzielania pierwszej pomocy – postępowania w wypadkach urazów, omdleń, oparzeń (zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w warunkach nieobecności osób dorosłych),
⦁ zorganizowanie cyklicznych spotkań z policjantem (zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, z jakimi dzieci mogą się spotkać w domu i na ulicy, np. obcy, nieznane zwierzęta),
⦁ organizowanie spotkań ze strażakiem, wycieczka do siedziby straży pożarnej, poznanie numeru alarmowego, pozyskanie wiedzy, co dzieci powinny zrobić w sytuacjach zagrożenia.⦁ Kształtowanie nawyków w zakresie dbałości dzieci o własne bezpieczeństwo oraz wdrożenie do zapoznania się ze SOM:
⦁ ujmowanie w planach tygodniowych różnorodnych form zajęć z dziećmi propagujących zdrowie i bezpieczeństwo,
⦁ kształtowanie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa ruchu drogowego,
⦁ wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpiecznego korzystania z terenu podwórka przedszkolnego
⦁ dbanie o przestrzeganie zasad higieny
⦁ zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące ze strony dorosłych i starszych osób, uwrażliwienie na sygnalizowanie wszelakich form przemocy lub niewłaściwych zachowań. Cały rok szkolny.Analiza dokumentacji nauczycieli:
⦁ różnorodność stosowanych zajęć twórczych rozwijających aktywność dzieci w zakresie rozwijania aktywności fizycznej
⦁ dokumentacja zajęć z dziećmi – plany pracy z dzieckiem, scenariusze zajęć, programy autorskie, regulaminy wycieczek
⦁ zapisy dokumentujące udział w zajęciach dotyczących rozwoju emocjonalnego oraz wrażliwości na potrzeby innych dzieci
⦁ analiza stosowania nowatorskich metod pracy z dziećmi w zakresie nabywania sprawności– arkusz wywiadu z nauczycielem,
⦁ analiza dostępnych urządzeń cyfrowych, informatycznych przydatnych do zajęć
Opracowanie planu współpracy ze środowiskiem lokalnym oraz planu wycieczek.
Scenariusze zajęć nauczycieli.Arkusze diagnostyczne – przyrost umiejętności dzieci – w ciągu roku szkolnego.
Cykl scenariuszy zajęć.
Plan współpracy ze środowiskiem lokalnym – wrzesień.
Scenariusze zajęć, ulotki, broszury dla rodziców dotyczące zagadnień bezpieczeństwa Nauczyciele grup⦁ Współpraca nauczycieli, dzielenie się doświadczeniami
Cel główny: Współpraca nauczycieli jako zespołu – nauczyciele wspólnie rozwiązują problemy, doskonalą metody i formy współpracy oraz pomagają sobie nawzajem w ewaluacji i doskonaleniu własnej pracy.
Sposób realizacji zadania Terminy realizacji i wymagane dokumenty Osoby odpowiedzialne za realizację
Nauczyciele wspólnie planują działania podejmowane w przedszkolu, rozwiązują problemy i pomagają sobie nawzajem w ewaluacji i doskonaleniu własnej pracy:⦁ koncepcja pracy przedszkola jest analizowana przez dyrektora i nauczycieli,
⦁ analizowany jest roczny plan pracy, określane są potrzeby w sprawie rodzaju zespołów niezbędnych na dany rok szkolny, dyrektor powołuje zespoły nauczycieli,
⦁ zespoły wybierają spośród siebie lidera, ustalają plan pracy zespołu na dany rok oraz realizują działania w zakresie określonym w planie nadzoru (zespół ds. ewaluacji) i rocznym planie pracy przedszkola,
⦁ opracowanie sprawozdań z wykonanych zadań na półrocze i na koniec roku, zgłaszanie wniosków dotyczących zakresu zadań każdego zespołu, propozycje modyfikacji prac na nowy rok szkolny. Opracowanie procedury pracy zespołowej w przedszkolu – wrzesień.
Analiza koncepcji pracy przedszkola – sierpień–wrzesień.
Dokumentacja potwierdzająca powołanie zespołów: protokolant rady pedagogicznej, plan nadzoru, roczny plan pracy.
Sprawozdanie na półrocze i na koniec roku (propozycje zadań na nowy rok szkolny, arkusz analizy pracy nauczyciela). Dyrektor, powołane zespołyNauczyciele doskonalą metody i formy współpracy:
⦁ udział nauczycieli w szkoleniowych radach pedagogicznych na temat kompetencji komunikacyjnych w rozmowach z rodzicami i metod rozwijania aktywności dzieci,
⦁ prowadzenie zajęć otwartych i koleżeńskich dla innych nauczycieli
Dokumentacja potwierdzająca udział nauczycieli w szkoleniowych radach.Cały rok szkolny
⦁ Diagnozowanie potrzeb rozwojowych dzieciCel główny: Modyfikacja i wzbogacanie oferty zajęć w przedszkolu.
Nazwa zadania i sposób realizacji
Dokumentacja Terminy realizacji, wymagane dokumenty Osoby odpowiedzialne za realizację
Diagnozowanie potrzeb rozwojowych, rozpoznawanie zainteresowań i uzdolnień dzieci.Diagnozowanie poziom funkcjonowania dziecka, rozpoznawanie umiejętności i możliwości rozwojowych każdego wychowanka poprzez: stosowanie różnych sposobów indywidualizacji pracy, udzielanie skutecznego i efektywnego wsparcia zgodnie z potrzebami dziecka wskazanymi również w opinii, orzeczeniu lub we wskazaniach po rozpoznaniu nauczycielskim.
Organizowanie zajęć wspomagających rozwój dzieci w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Organizowanie zajęć rozwijających talenty i zainteresowania, stosowanie różnorodnych metod i form pracy jako inspiracji do podejmowania aktywności dzieci
Rozbudzanie świadomości narodowej poprzez realizację programu autorskiego. ⦁ Zeszyt obserwacji
⦁ Karty diagnozy
Arkusz do diagnozy potrzeb rozwojowych i uzdolnień dzieci.Dzienniki zajęć i zajęć dodatkowych, plany pracy z dzieckiem – cały rok szkolny.
Analiza stosowanych metod i form pracy – arkusz analizy potrzeb nauczycieli w zakresie doposażenia, wywiad z nauczycielami Nauczyciele
Kalendarz imprez i uroczystości w roku szkolnym 2024/2025 – załącznik nr 1.⦁ Przydział zadań i zajęć dodatkowych z dziećmi – załącznik nr 2.
VIII. Powołane zespoły zadaniowe nauczycieli – załącznik nr 3.
⦁ Plan współpracy z rodzicami - załącznik nr 4.
⦁ Wykaz programów wychowania przedszkolnego przyjętych do realizacji:
ZESTAW PROGRAMÓW WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
Podstawa prawna : USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, w szczególności art. 293.3. 2. Ustawa o systemie oświaty z dnia 7.09.1991 r. (ze zm.), w szczególności art. 22a, 22ab.
Lp. Tytuł Autorzy
⦁ Program wychowania przedszkolnego Wydawnictwo MAC Edukacja W. Żaba-Żabińska, W. Majewska, R. Paździo
MAC Edukacja, Kielce 2020⦁ Dziecięca matematyka - program dla przedszkoli, klas zerowych i placówek integracyjnych
E. Gruszczyk- Kolczyńska
E. Zielińska
WSiP
⦁ „I love BOO”- angielski dla przedszkolaków E. Wodzicka-Dondziłło, wyd. JUKA, Warszawa 2017
⦁ Terminarz posiedzeń rady pedagogicznej:Lp. Termin Rodzaj posiedzenia rady
pedagogicznej Uwagi
1. 28.08.2024r. Organizacyjne
2. Wrzesień 2024 Szkoleniowa
3. Listopad 2024 Podsumowująca analityczno-kontrolna
4. Luty 2025 Podsumowująca analityczno-kontrolna
5. Czerwiec 2025 Podsumowująca
Roczny plan pracy wychowawczo-dydaktycznej przedszkola zatwierdzony uchwałą rady pedagogicznej z dnia 28.08.2024Załącznik nr 1
do Rocznego Planu Pracy PrzedszkolaHarmonogram świąt i uroczystości obchodzonych w przedszkolu
na rok szkolny 2024/2025
Lp. Termin Rodzaj uroczystości Zadania do realizacji Osoby odpowiedzialne UWAGI
⦁ Trzebnickie Święto SadówTydzień Kultury Chrześcijańskiej
⦁ Organizacja wycieczek – sady i okolica
⦁ „Poszukiwania (śladami) Trzebnickich Kotów”, muzeum regionalne, Klasztor, Bazylika, Sady, galeriaOrganizacja kącika/wystawy z materiałów przyniesionych przez dzieci – historia, kultura i zabytki naszego regionu.
Organizacja wyjść i wycieczek, spotkania z lokalnym artystami, poznanie historii i kultury miasta. Koordynator:
Magdalena Kończyńska,
Ewa ŁopągNauczycielki wszystkich grup
Udział w Pieszej Pielgrzymce Dużą Ścieżką św. Jadwigi
Wyjścia i wycieczki- poznanie kultury lokalnej/regionalnej, tradycje i zwyczaje regionu, święta i uroczystości w mieście i najbliższej okolicy.2. 20.09.2024 Dzień Przedszkolaka –
⦁ Zabawy muzyczno-ruchowe w ogrodzie
⦁ Odwołanie do zdrowia fizycznego i psychicznego w oparciu o naukę wzorców ruchowych, koordynację i koncentrację. Edukacja prozdrowotna.
Koordynator:
Magdalena Dobrucka Współpraca z lokalnymi instytucjami sportowymi
Współpraca ze Szkołą nr 1
3. 14.10.2024 Dzień Edukacji Narodowej
⦁ Uroczysta akademia dla pracowników przedszkola
⦁ Przygotowanie zaproszenia/ podarunek dla ZAPO
⦁ Spotkanie pracowników przedszkola Koordynator: Agata Krawiec
Akademia z udziałem dzieci 5-letnichPogadanki w grupach- wszystkie nauczycielki
4. 21.11.2024 Dzień Życzliwości ⦁ Pogadanki we wszystkich grupach
⦁ Organizacja święta
⦁ Nauczycielki w grupach
⦁ Koordynator : Agata Pomorska Współpraca z LO Wicedyrektor
5. 29.11.2024 Andrzejki
⦁ We wszystkich grupach wesołe zabawy przy muzyce i słodkim poczęstunku ⦁ Nauczycielki we wszystkich grupach, we współpracy z Rodzicami
6. 06.12.2024 Mikołaj
⦁ Przygotowanie prezentów dla dzieci
⦁ Przygotowanie zabawy mikołajkowej we współpracy z SP1Koordynator – Aleksandra Jakusek ⦁ Nauczycielki dokonają wyboru i zakupu zabawek dla grup z funduszu RR
⦁ Wicedyrektor wraz z intendentem dokonają wyboru słodyczy dla dzieci i przekażą koordynatorom, a oni poszczególnym grupom.
⦁ Koordynatorzy ustalą przebieg i organizację uroczystości w poszczególnych budynkach
7. 13.12.2024
Kiermasz świąteczny ⦁ Opracowanie harmonogramu prac związanych z organizacją kiermaszu
⦁ Wykonanie ozdób i akcesoriów na kiermasz Koordynator :
Anna Sielowska
Magdalena Dobrucka
Małgorzata Piekarska Przy współpracy z Radą Rodziców
8. Grudzień
2024Styczeń 2025 Jasełka ⦁ Przedstawienia Jasełkowe/spotkania opłatkowe w grupach lub filmy
⦁ Przedstawienie w Domu Opieki Społecznej
⦁ Jasełka w Bazylice Wszystkie nauczycielki
3,4,5 latki.Siostra Augustyna
Siostra Augustyna
9. Styczeń/Luty
2025 Dzień Babci i Dziadka- przegląd piosenki świątecznej
⦁ Dzień Babci i Dziadka we wszystkich grupach-spotkanie integracyjne.
⦁ Przegląd piosenki w GCKiSKoordynator :
Aleksandra Jakusek
Agata Krawiec
Współpraca z SP1
10. Styczeń 2025
początek Bal karnawałowy ⦁ Nawiązanie kontaktu z zespołem muzycznym lub przeprowadzenie imprezy
⦁ Przygotowanie dekoracji
⦁ Ustalenie organizacji balu Koordynator:
Agata Falkowska
11. 21.03.2025 Powitanie Wiosny 1.Przygotowanie Marzanny z gazet, stroików;
2.Przemarsz ulicami miasta z logo przedszkola
3. Współpraca z GCKiS Koordynator:
Anna Nadolska-Modelska Powiadomienie na piśmie tydzień wcześniej Straży Miejskie poproszenie o zapewnienie bezpieczeństwa w czasie przemarszu.
12. 30.05.2025r. Piknik Rodzinny
Święto Przedszkola 1.Opracowania scenariusza zabawy, animacje, dmuchańce, atrakcje itp. Koordynatorzy:
Agata Pomorska
Joanna Sztompka-Lorek
Małgorzata Szczurek W przygotowania włączają się wszystkie nauczycielki.
Współpraca z Rada Rodziców.13. Czerwiec
2025 Zakończenie roku szkolnego
Pożegnanie grup - Uroczystość z udziałem rodzicówKoordynator :
Anna Słowińska-Pięta
Na tydzień przed każdą organizowaną uroczystością proszę dostarczyć konspekt lub harmonogram wicedyrektorowi. Przed każdym przemarszem (tydzień przed) ulicami miasta proszę powiadomić Straż Miejską i poprosić o wsparcie – na piśmie.Załącznik nr 2
do Rocznego Planu Pracy Przedszkola
Przydział zadań dla nauczycieli na rok szkolny 2024/2025L.p. Nazwisko i imię
nauczyciela Zadanie w ramach pensum Zadania dodatkowe
⦁ Antonowicz Magdalena ⦁ Współpraca ze Strażą Pożarną
⦁ Współpraca z GCMD Dobrucka Magdalena ⦁ Dzień Przedszkolaka
⦁ Kiermasz Świąteczny⦁ Dymińska Monika ⦁ Współpraca z Lasami Państwowymi
⦁ Falkowska Agata ⦁ Bal Karnawałowy
⦁ Logo przedszkola na uroczystości⦁ Jakusek Aleksandra ⦁ Mikołajki z SP1
⦁ Dekoracje budynek A
⦁ Koncert z okazji
Dnia Babci i Dziadka⦁ Kończyńska Magdalena ⦁ Jasełka DPS
⦁ Jasełka w Bazylice⦁ Krawiec Agata ⦁ DEN
⦁ Dekoracje budynek C
⦁ Koncert z okazji
Dnia Babci i Dziadka⦁ Krzyżańska Barbara ⦁ Święto szkoły w SP1
⦁ Dęby Pamięci⦁ Łopag Ewa ⦁ Współpraca z Bazyliką itp.
⦁ Dekoracje budynek A⦁ Nadolska –Modelska Anna ⦁ Dzień wiosny
⦁ Kartki świąteczne⦁ Piekarska Małgorzata
⦁ Kiermasz świąteczny⦁ Pietrzykowska Sylwia
⦁ Dzień Kota⦁ Pomorska Agata
⦁ Dzień życzliwości
⦁ Dekoracje budynek C⦁ Piknik rodzinny
⦁ psycholog
⦁ Współpraca z poradnią PPP, GOPSem, PCPR
⦁ Zespół interwencji kryzysowej⦁ Ratajewska Katarzyna
⦁ Pasowanie SP3
⦁ Wolontariat ⦁ Komisja socjalna⦁ Rudnicka Barbara
⦁ Współpraca z Biblioteką
⦁ Dzień Pluszowego Misia
⦁ Sielowska Anna
⦁ Teatrzyki
⦁ Kiermasz Świąteczny⦁ Słowińska-Pięta Anna ⦁ Zakończenie roku szkolnego
⦁ Współpraca z Policją, Strażą Miejską- pogadanki, warsztaty⦁ Szczurek Małgorzata
⦁ Współpraca z emerytkami
⦁ Dekoracje budynek B⦁ Piknik rodzinny
⦁ Sztompka-Lorek Joanna
⦁ Współpraca z Sanepidem
⦁ Dekoracje budynek B⦁ Piknik rodzinny
Załącznik nr 3
do Rocznego Planu Pracy Przedszkola
Zespoły zadaniowe 2024/2025
Lp. Nazwa zespołu Skład Przewodniczący
1 Zespół ds. diagnozowania potrzeb działalności przedszkola
Anna Nadolska-Modelska
Małgorzata Szczurek
Agata Krawiec
Magdalena Dobrucka
Anna Sielowska
2 Zespół ds. promocji przedszkola. Łopąg Ewa
Agata Falkowska
Aleksandra Jakusek
Anna Słowińska-Pięta
Joanna Sztompka-LorekKatarzyna Ratajewska
3 Zespół pomocy psychologiczno - pedagogicznej w przedszkolu. Magdalena Kończyńska
Agata Pomorska
Magdalena Antonowicz
Barbara Krzyżańska4 Zespół do spraw Wewnętrznego Doskonalenia Nauczycieli. Monika Dymińska
Barbara Rudnicka
Małgorzata Piekarska
Sylwia PietrzykowskaZałącznik nr 4
do Rocznego Planu Pracy PrzedszkolaRoczny plan współpracy z rodzicami
w Gminnym Przedszkolu nr 2 im. Polskiej Niezapominajki w Trzebnicy
na rok szkolny 2024/2025Zadania Formy realizacji Termin
Planowanie rozwoju przedszkola
⦁ Przedstawienie założeń programu rozwoju przedszkola na rok szkolny 2024/2025
⦁ Zapoznanie rodziców ze statutem przedszkola i innymi dokumentami przedszkola
⦁ Przedstaweinie Standardów Ochrony Małoletnich obowiązujących w przedszkolu.
⦁ Bieżące informowanie rodziców
o planach wychowawczo-dydaktycznych
WrzesieńListopad
WrzesieńWspomaganie rozwoju dziecka
⦁ Zapoznanie rodziców z podstawą programową – omówienie poszczególnych obszarów edukacyjnych
⦁ Wykaz programów wychowania przedszkolnego
⦁ Organizowanie i prowadzenie działań wynikających z założeń podstawy programowej oraz realizowanych programów wychowania przedszkolnego
⦁ Planowanie działań wychowawczych mających na celu eliminowanie sytuacji stanowiących zagrożenie dla dziecka
⦁ Wzmacnianie właściwych zachowań poprzez opracowany system nagród i kar
⦁ Praca indywidualna i zespołowa z dziećmi wymagającymi wsparcia – omówienie założeń prowadzonej pracy indywidualnej i grupowej – wyrównawczej
⦁ Organizacja zajęć otwartych, warsztatów
⦁ Udział rodziców w wycieczkach, spotkaniach tematycznych
⦁ Pomoc rodziców w organizowaniu imprez, uroczystości
⦁ Włączanie rodziców do udziału w konkursach organizowanych dla dzieci i rodziców
⦁ Włączanie rodziców w bogacenie bazy materialnej przedszkola
Cały rok szkolnyOrganizacja pomocy psychologiczno-
-pedagogicznej dla dzieci i rodziców
⦁ Omówienie założeń pomocy psychologiczno-pedagogicznej
⦁ Informowanie rodziców o postępach dziecka, kontynuacja pracy z dzieckiem w domu zgodnie z zaleceniami nauczyciela, terapeuty
⦁ Organizowanie warsztatów, spotkań z rodzicami dotyczących specyficznych problemów dzieci
⦁ Obserwacja dzieci pod kątem wyłonienia potrzeb w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej
⦁ Rozmowy z rodzicami na temat ich obaw, obserwacji, niepokojących zachowań dzieci
⦁ Wsparcie rodziców przez specjalistów pracujących w przedszkolu.
Cały rok szkolnyKształtowanie przynależności do środowiska lokalnego, przedszkola, rodziny
⦁ Udział w życiu społeczności lokalnej;
⦁ Współpraca z UM, GCKiS, GKS Polonia, Biblioteka, Straż Pożarna, Straż Miejska, Policja, GCM Zdrój,
⦁ Konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców
⦁ Udział w spacerach, wycieczkach środowiskowych, działaniach promujących przedszkole
⦁ Systematyczne realizowanie działań prozdrowotnych, proekologicznych
⦁ Wspólne zabawy dzieci i rodziców
w ogrodzie przedszkolnym, placu zabaw
Cały rok szkolny
Plan współpracy ze środowiskiem
Gminnego Przedszkola nr 2
im. Polskiej Niezapominajki w Trzebnicy
2024-2025
l.p.Nazwa instytucji Zadania szczegółowe Terminy realizacji Osoba odpowiedzialna Uwagi o realizacji
1. Urząd Miejski Udział w obchodach Dni Trzebnicy
- pielgrzymka ścieżką Św. Jadwigi
- zwiedzanie trzebnickich zabytków;
- wycieczki do sadów trzebnickich;
- propagowanie lokalnego patriotyzmu;
-poznanie tradycji, zwyczajów i historii lokalnej;
-promowanie wartości: prawda, dobro, piękno
Wrzesień 2024
Ewa Łopag
Magdalena Kończyńska
Wszyscy nauczyciele
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20.09.2024 Magdalena Dobrucka
Obchody DEN:
- prezentacja krótkiego występu dzieci
- składanie życzeń pracownikom UM14.10.2024
Agata Krawiec
Udział w obchodach Światowego Dnia Kota
Luty 2025 Sylwia Pietrzykowska
Włączenie się w obchody świąt narodowych: Święta Niepodległości, 1-3 Maja
Według ustaleń
Włączanie się w uroczystości pamięci zbrodni katyńskiej- opieka nad dębami pamięci 04.2025Barbara Krzyżańska
2. SP 1
Zapraszanie grup „0”
Odwiedzanie grup „0” Według ustaleń Nauczycielki z grup 5 latków rocznika 2023/2024Święto Szkoły Wrzesień 2024 Barbara Krzyżańska
Mikołajki 06.12.2024 Aleksandra Jakusek
3.
SP 2
Zapraszanie grup „0”
Odwiedzanie grup „0” Nauczycielki z grup 5 latków rocznika 2023/20244.
SP 3
Zapraszanie grup „0”
Odwiedzanie grup „0”Według ustaleń Nauczycielki z grup 5 latków rocznika 2023/2024
Święto Szkoły
Listopad 2024
Katarzyna RatajewskaDni otwarte w szkole
Maj/Czerwiec 2025
5. Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna Dni kultury zdrowotnej
Październik 2024
Joanna Sztompka-Lorek
Światowy dzień bez tytoniu Maj 20256. Policja i Straż Miejska - Zapoznanie z zawodem oraz z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego
- udział w projekcie „Bezpieczne Przedszkole”;
Październik/ luty
Anna Słowińska-Pięta
Bezpieczne ferie
Styczeń 2025Bezpieczne wakacje
Czerwiec 2025Straż Pożarna
Wycieczka zapoznanie z pracą strażaka.Maj 2025
Magdalena Antonowicz
7.
Biblioteka Publiczna- dział dziecięcyŚwięto Pluszowego Misia
Wg harmonogramu Barbara Rudnicka
Organizowanie wycieczek do biblioteki;
Organizowanie cyklicznych spotkań w bibliotece- w celu popularyzacji literatury
Cały rok Barbara Rudnicka8. Gminne Centrum Kultury i Sztuki Udział dzieci w spektaklach teatralnych, baletowych, muzycznych Wg harmonogramu Anna Sielowska
Udział w Przeglądzie Piosenki Dziecięcej BIEDRONKA Wg harmonogramu Justyna BartosikPowitanie wiosny Marzec 2025 Anna Nadolska-Modelska
9. Nadleśnictwo
Zaproszenie leśnika do przedszkola Monika Dymińska
10.
Gminne Centrum Medyczne „Zdrój” Zaproszenie pielęgniarki i lekarza Wg harmonogramu Magdalena Antonowicz
Wycieczka do Centrum Medycznego „Zdrój”, zwiedzanie gabinetów, poznanie zawodów pielęgniarki, lekarza, sanitariusza;
Podjęcie wspólnych inicjatyw na rzecz propagowania zdrowego stylu życia.
11.Dom Opieki Społecznej Jasełka Styczeń 2025 Magdalena Kończyńska
12. Współpraca z Bazyliką, kościołem Piotra i Pawła, Kościółkiem Leśnym Informowanie o uroczystościach, układanie harmonogramów dla poszczególnych grup Wg harmonogramu
Ewa Łopąg
Magdalena Kończyńska
13. Seniorzy i UTW
Wolontariat Organizacja spotkań i uroczystości, czytanie dzieciom, warsztaty tematyczne, wyjścia; spotkania z okazji Dnia Seniora, pomoc w organizacji Pikniku itp. Wg harmonogramu Katarzyna Ratajewska
Plan jest otwarty, każda propozycja nauczyciela jest mile widziana i może być wdrażana do pracy z dziećmi.