• PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA

        •  

          PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI
          Z PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO NR 2
          IM. POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI W TRZEBNICY

          Podstawa prawna:
          Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.).
          Ustawa z dnia 6 września 2001r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. z 2001r. Nr 126, poz. 1384 z późn. zm.).
          Rozporządzenie MEN z dnia 13 sierpnia 2020r.. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020r., poz. 1386).
          Statut Przedszkola.

           

          Postanowienia ogólne:

          Procedura służy zapewnieniu dzieciom pełnego bezpieczeństwa w czasie przyprowadzania i odbierania z oddziałów przedszkolnych oraz określenia odpowiedzialności Rodziców lub innych osób przez nich upoważnionych (zwanych dalej opiekunami), nauczycieli  oraz pozostałych pracowników przedszkola.

          Przyprowadzanie dzieci:

          Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola odpowiadają rodzice/ opiekunowie.
          Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur w sali. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie ponosi odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
          Niedopuszczalne są sytuacje pozostawienia dziecka samego w szatni, bądź pozostawienie na terenie przedszkola lub doprowadzenie jednie do bramy wejściowej.
          Dzieci mogą być przyprowadzane od godziny 6.30 przez rodziców/opiekunów. Rodzice przyprowadzają dziecko do Sali, w której dzieci się schodzą. W wyznaczonych w arkuszu organizacyjnym godzinach, dzieci rozchodzą się do swoich sal pod opieką nauczycieli.
          Wszystkie dzieci do przedszkola powinny być przyprowadzane do godziny 8.45.   
          Rodzice i opiekunowie proszeni są o zamykanie drzwi wejściowych do placówki.
          Rodzice/ opiekunowie rozbierają dziecko w szatni.
          Odpowiedzialność nauczyciela rozpoczyna się z chwilą wprowadzenia dziecka do sali.
          Nauczyciel odbierający dziecko od rodzica/ opiekuna  ma obowiązek zwrócenia uwagi czy wnoszone przez dziecko zabawki lub inne przedmioty nie mają cech niebezpiecznych mogących stworzyć zagrożenie.
          Obowiązkiem rodzica jest przekazanie nauczycielowi aktualnych telefonów  kontaktowych  ( szczególnie numerów telefonów  komórkowych).
          Rodzice/ opiekunowie zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
          Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci z katarem, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w sali z dziećmi zdrowymi. W takim przypadku nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
          Rodzice mają obowiązek zgłaszać wszelkie poważne dolegliwości dziecka (choroby zakaźne, alergie itp.)


          Odbieranie dzieci:

          Dzieci przebywające w oddziale przedszkolnym 5 godzin można odbierać o godz. 13.00.
          Dzieci przebywające w oddziale przedszkolnym cały dzień należy odebrać do godziny 17.00.
          Odbiór dzieci jest możliwy wyłącznie przez rodziców bądź inne osoby dorosłe przez nich upoważnione – wymienione na karcie upoważnienia.
          Odbieranie dzieci przez osoby niepełnoletnie może odbywać się w szczególnie uzasadnionych przypadkach na wyraźne, pisemne oświadczenie woli rodziców lub prawnych opiekunów.
          Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z oddziału przedszkolnego przez upoważnioną przez nich osobę.
          Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
          Obowiązkiem nauczycieli lub osoby pełniącej dyżur w szatni jest upewnienie się czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w upoważnieniu poprzez sprawdzenie Dowodu Osobistego.
          Nauczyciel stanowczo odmawia wydania dziecka z przedszkola w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub przejawia agresywne zachowanie i nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. W tym przypadku nauczyciel wzywa drugiego rodzica lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobę. Jeżeli jest to niemożliwe personel przedszkola ma obowiązek poinformować                o zdarzeniu dyrektora placówki.
          Dyrektor wydaje dyspozycje nauczycielowi, mające na celu odizolowanie dziecka od rodzica/ opiekuna znajdującego się pod wpływem alkoholu.
          W przypadku, gdy sytuacja zgłaszania się po dziecko rodzica/opiekuna w stanie nietrzeźwości powtórzy się, dyrektor powiadamia pisemnie policję, terenowy ośrodek pomocy społecznej, wydział rodzinny sądu rejonowego.
          Rodzice/ opiekunowie po odebraniu dziecka są zobowiązani opuścić plac zabaw.
          W przypadku pozostania rodzica/opiekuna na placu przedszkolnym po odebraniu dziecka (np. rozmowa rodzica z nauczycielem), nauczyciel nie odpowiada za jego bezpieczeństwo.
          W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy oddziałów przedszkolnych nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałej sytuacji.
          W przypadku gdy pod wskazanymi przez rodziców  numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych do odbioru dziecka  nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przez jedną godzinę. Po upływie tego czasu powiadamia najbliższy komisariat Policji o niemożności skontaktowania się z rodzicami ( prawnymi opiekunami) dziecka w celu ustalenia miejsca pobytu rodziców.
          Nauczyciele sprawują opiekę nad dzieckiem od chwili przejęcia go od osoby przyprowadzającej, aż do momentu przekazania dziecka rodzicom lub upoważnionej osobie.
          Na pierwszym zebraniu organizacyjnym rodzice są informowani o zasadach przyprowadzania i odbioru dzieci.
          Treść procedury zostaje udostępniona rodzicom na stronie www przedszkola, w celu szczegółowego zapoznania się nią.