Najskuteczniejszą metodą profilaktyki przeciw chorobom odtytoniowym jest unikanie palenia tytoniu. Edukację na ten temat należy podjąć już z dziećmi w wieku przedszkolnym ponieważ jest to grupa w sposób szczególny narażona w środowisku domowym na palenie bierne.
Program : „Czyste powietrze wokół nas” został przygotowany przez Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Trzebnicy.
Nasze przedszkole chętnie włączyło się w realizację tego programu i w dniach 13.03.2017- 17.03.2017r. grupy 5 i 6 latków z wychowawcami p. Małgorzatą Piekarską, Moniką Dymińską, Barbarą Rudnicką, Katarzyną Kwapisz, Magdaleną Górą, Marzeną Aniołek, Lidią Zimniak, Sylwią Pietrzykowską, Aliną Nowakowską, Moniką Madeja i Ewą Łopąg- zajmowały się zagadnieniami związanymi z paleniem tytoniu. W programie wzięło udział około 170 dzieci. W tym czasie odbywały się w tych grupach zajęcia na temat szkodliwości palenia tytoniu. Realizację programu rozpoczęłyśmy od wycieczki ulicami miasta, w czasie której nakierowałyśmy uwagę dzieci na źródła dymu i ich rodzaje. Zwracałyśmy uwagę na szkodliwy wpływ dymu na nasze zdrowie i środowisko. Dzieci były aktywnymi obserwatorami. Zwracały uwagę na gęstość dymu, kolor zapach. W czasie wycieczki, -jak również w ramach zajęć- uświadamiałyśmy dzieciom potrzebę dbania o czyste powietrze wokół nas.
W kolejnych dniach przeprowadziłyśmy pogadanki na temat szkodliwości palenia tytoniu. Zwracałyśmy uwagę na to, że osoby palące i dzieci przebywające w pomieszczeniach zadymionych przez dym tytoniowy narażone są na wiele chorób (kaszel, katar, zapalenie ucha, zapalenie spojówek, zapalenie oskrzeli, zapalenia płuc). Wykorzystałyśmy w rozmowach plakaty i broszurki na ten temat przygotowane przez Sanepid. Nasi wychowankowie obejrzeli prezentacje multimedialne na temat programu: „Czyste powietrze wokół nas”. Pozwoliło to na usystematyzowanie i utrwalenie wiedzy na ten temat.
Dzieci włączyły się w sposób czynny w edukację swoich rodziców zaniosły do swoich domów ulotki informacyjne na temat szkodliwości palenia biernego. Jak również znaczki z napisem: NIE PAL PRZY MNIE
W ramach projektu przeprowadziłyśmy zajęcia plastyczne- w czasie których dzieci wykonały m.in. prace grupowe z hasłami nawołującymi do rzucenia zgubnego nałogu. Na kolejnych zajęciach kolorowały znaki: ZAKAZ PALENIA, papierosowe potwory, jak też prace przedstawiające zielonego Dinka maskotkę programu.
We wszystkich grupach 5 i 6 latków, były wywieszone gazetki o szkodliwości palenia tytoniu.
W ramach edukacji antynikotynowej dzieci uczyły się piosenek: „Hymn zdrowych dzieciaków” oraz „Zielony Dinek”.
Przy realizacji programu wykorzystałyśmy materiały edukacyjne przygotowane przez Stację Sanitarną w Trzebnicy ( konspekty zajęć, plakaty, broszurki, kolorowanki ).
W wychowaniu zdrowotnym dziecka program „Czyste powietrze wokół nas” stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Łączy się to również z poznawaniem sposobów radzenia sobie w tych sytuacjach codziennych, w których dziecko narażone jest na szkodliwe dla niego zwyczaje osób palących. Realizując ten program zwracałyśmy również uwagę na to, że przedszkole jest miejscem bezpiecznym, w którym obowiązuje całkowity zakaz palenia. Realizacja programu w naszym przedszkolu zaczęła przynosić pierwsze pozytywne efekty.
Dzieci :
-zdobyły umiejętność rozpoznawania różnych źródeł dymu
-zdobyły wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów
-rozumieją jakie są korzyści z niepalenia papierosów
- rozwijały inwencję twórczą poprzez tworzenie plakatu i znaczków o tematyce antytytoniowej wykorzystując różnorodny materiał plastyczny
-uczyły się kształtować asertywną postawę wobec poszanowania własnego zdrowia
Mamy nadzieję, że zaszczepiane nawyki zdrowego trybu życia przyniosą pożądane efekty w postaci pokolenia, które będzie propagowało modę na niepalenie.
Sprawozdanie sporządziła
Marzena Aniołek
Koordynator projektu