Najskuteczniejszą metodą profilaktyki chorobom odtytoniowych jest zapobieganie palenia tytoniu. Edukację na ten temat należy podjąć już z dziećmi w wieku przedszkolnym ponieważ jest to grupa w sposób szczególny narażona w środowisku domowym na palenie bierne. Program : „Czyste powietrze wokół nas” został przygotowany przez Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Trzebnicy.
Główne cele tego programu to:
1.Wzrost kompetencji rodziców w zakresie szkodliwości palenia biernego.
2. Ochrona dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
3.Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach gdy dorośli palą przy nich tytoń.
Nasze przedszkole chętnie włączyło się w realizację tego programu .
W Przedszkolu Publicznym nr.2 w Trzebnicy program był realizowany w dniach 20.04.2015-24.04.2015r.Realizowały go grupy 9,10,11,12,13,8,4 to grupy 5 i 6 latkó z wychowawcami p. Małgorzatą Piekarską ,Moniką Dymińską, Małgorzatą Szczurek Natalią Węgierek ,Magdaleną Zych ,Justyną Bartosik, Katarzyną Kwapisz, Sylwią Pietrzykowską ,Anną Krzyżostaniak i Jadwigą Zaworską. W programie wzięło udział około 180 dzieci.
W tym czasie odbywały się w tych grupach zajęcia na temat szkodliwości palenia tytoniu. Realizację programu rozpoczęłyśmy od wycieczki ulicami miasta w poszukiwaniu dymiących kominów. Nakierowałyśmy uwagę dzieci na źródła dymu i ich rodzaje. Zwracałyśmy uwagę na szkodliwy wpływ dymu na nasze zdrowie i środowisko. Dzieci były aktywnymi obserwatorami. Zwracały uwagę na gęstość dymu, kolor zapach. W czasie wycieczki uświadamiałyśmy dzieciom potrzebę dbania o czyste powietrze wokół nas. Po wycieczce podsumowałyśmy wiedzę dzieci na temat dymu .Rozmowa odbyła się z zastosowaniem plakatu o źródłach dymu. Na zakończenie przeprowadziłyśmy eksperyment o czystości powietrza. Parapet za oknem częściowo okleiliśmy taśmą klejącą i pozostawiliśmy tak na cały dzień i całą noc. Na drugi dzień sprawdziliśmy co się stało. Pod taśmą parapet był czysty. A w innym miejscu nie. Było tam dużo kurzu. Dzieci zastanawiając się skąd się wzięło tyle brudu doszły do wniosku, że to w powietrzu jest tak brudno.
W kolejnych dniach przeprowadziłyśmy pogadanki na temat szkodliwości palenia tytoniu i o złym wpływie dymu tytoniowego na dzieci. Zwracałyśmy uwagę na to, że osoby palące i dzieci przebywające w pomieszczeniach zadymionych przez dym tytoniowy narażone są na wiele chorób(kaszel, katar, zapalenie ucha, zapalenie spojówek, zapalenie oskrzeli, zapalenia płuc).Wykorzystałyśmy w rozmowach plakaty i broszurki na ten temat przygotowane przez Sanepid. Dzieci włączyły się w sposób czynny w edukację swoich rodziców zaniosły do swoich domów ulotki informacyjne na temat szkodliwości palenia biernego. W ramach projektu przeprowadziłyśmy dwa zajęcia plastyczne w czasie których dzieci wykonały kartki „przypominajki „dla rodziców z hasłem: Mamo tato nie pal przy mnie. Na kolejnych zajęciach kolorowały na kartkach z bloku technicznego znaki: ZAKAZ PALENIA, które miały powiesić na drzwiach swojego pokoju. Dodatkowo każda grupa biorąca udział w programie wykonała plakat o tematyce antynikotynowej. W grupach ,które realizowały program były wywieszone gazetki o szkodliwości palenia tytoniu.
Tematem następnego zajęcia była historia podróży chłopca na wieś w zadymionym wagonie pociągu. Po wysłuchaniu historii chłopca dzieci opowiadały jak one czuły się w sytuacji kiedy dorośli przy nich palili i odczytywali globalnie wyrazy związane z tematem.
W ramach projektu dzieci nauczyły się piosenki : Hymn zdrowych dzieciaków, w której są min. takie słowa: papierosy na plakatach głupia to reklama tak mówi babcia ,dziadek, tata oraz mama. Przy realizacji programu wykorzystałyśmy materiały edukacyjne przygotowane przez Stację Sanitarną w Trzebnicy( konspekty zajęć, plakaty, broszurki, kolorowanki )
Realizacja tego programu zaczęła przynosić pierwsze pozytywne efekty.
Dzieci :
-zdobyły umiejętność rozpoznawania różnych źródeł dymu
-zdobyły wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów
-rozumieją jakie są korzyści z niepalenia papierosów
- rozwijały inwencję twórczą poprzez tworzenie plakatu i znaczków o tematyce antytytoniowej wykorzystując różnorodny materiał plastyczny
-uczyły się kształtować asertywną postawę wobec poszanowania własnego zdrowia
Mamy nadzieję, że zaszczepiane nawyki zdrowego trybu życia przyniosą pożądane efekty w postaci pokolenia , które będzie propagowało modę na niepalenie.
Protokół sporządziła: Marzena Aniołek