Aktualności w przedszkolu
ZAWODY DLA PRZEDSZKOLAKÓW
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
"ŻYCZENIA WIELKANOCNE"
Koszyczki pełne pisanek,
koszyczki kolorowe takie
już od soboty wielkiej,
czekają na Zmartwychwstanie.
A od rana samego
w niedzielny poranek
serca się radują,
ze Zmartwychwstania Pańskiego.
I przy tym wielkanocnym stole,
Dzieląc się jajeczkiem, solą i chlebem
Składamy sobie życzenia : zdrowia szczęścia i marzeń spełnienia
WESOŁEGO ALLELUJA!
życząDyrekcja oraz Pracownicy Przedszkola
SPOTKANIE Z MUZYKĄ "NIEZAPOMNIANY JAN PAWEŁ II"
W miniony poniedziałek ( 07.04.2014r) nasze przedszkolaki wzięły udział w kolejnym koncercie muzycznym p. A. Zwoźniak. Temat spotkania miał charakter patriotyczny i był poświęcony „ Niezapomnianemu Janowi Pawłowi II”. W związku z aktualnymi wydarzeniami koncert rozpoczęliśmy od przypomnienia wiersza „Kto ty jesteś? Polak mały” W. Bełzy.Dzieci błyskawicznie wyrecytowały wiersz z pamięci, nie miały również problemu z rozpoznaniem godła i flagi Polski . Nasze przedszkolaki poznały również nową piosenkę pt:„Jesteśmy Polakami” . Następnie nasi goście przedstawili nam postać niezwykłego Jana Pawła II w oparciu o piosenkę „To jest rap o naszym papieżu”. Na sam koniec koncertu pożegnaliśmy się słowami piosenki „Pokolenie JP2 –Ole, Ole, Ola , Ola , My jesteśmy pokoleniem JP2”, która wszystkim utkwiła mocno w pamięci…

ZAJĘCIA OTWARTE "ZABAWY Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM"
ZAJĘCIA OTWARTE „ZABAWY Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM”
Serdecznie zapraszam na zajęcia otwarte „Zabawy z językiem angielskim",które odbędą się dla poszczególnych grup w dniach:
- 7.04.2014 o godz. 13:00 w grupie VIII, o godz. 14:00 w grupie V, oraz o godz. 14:20 w grupie XIII;
- 8.04.2014 o godz. 13:45 w grupie IV;
- 14.04.2014 o godz. 13:20 w grupie VII, o godz. 13:40 w grupie VI.
Nauczycielka: Joanna Konopacka

PROJEKT "UCZYMY O JEDZENIU W EKOLOGICZNYM ZNACZENIU"
DRODZY RODZICE !
Nasze Przedszkole bierze udział w projekcie „Uczymy o jedzeniu w ekologicznym znaczeniu”.Nasi wychowankowie grup 5 i 6 letnich od 31.03.2014 r. będą brać udział w licznych zajęciach promujących zasady zdrowego żywienia.
Na zajęciach zdobędą wiedzę na temat ekologicznej żywności, zapoznają się z piramidą zdrowego żywienia oraz oznakowaniem ekologicznych produktów.W Przedszkolu odbędą się warsztaty, na których dzieci przygotują zdrowe posiłki pod okiem dietetyka.
Prosimy wspierać swoje dzieci w prozdrowotnych zachowaniach żywieniowych i prosimyo przyniesienie na warsztaty określonych produktów żywnościowych w terminie wyznaczonym przez nauczycielkę grupy.
Z góry dziękujemy za współpracę.

LIGA PIŁKI NOŻNEJ
LIGA PIŁKI NOŻNEJ
W dniu 26.03.2014 roku rozpoczęła się Liga Piłki Nożnej Przedszkolaków . Turniej został rozegrany w hali sportowej ZAPO. Przy dużym wsparciu wielu kibiców nasza drużyna dzielnie walczyła o jak najlepszą lokatę . Ostatecznie zajęła III miejsce. Drużyna i zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i małe poczęstunki.Gratulujemy zawodnikom i życzymy im coraz większych sukcesów.

WITAJ WIOSNO
Pierwszego dnia wiosny dzieci z grupy VIII, X i XI były w odwiedzinach u Pani Wiosny w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu . Pani Wiosna przywitała dzieci recytacją wiersza pt. „Wiosenne porządki" J. Brzechwy. Dzieci zaśpiewały również wspólnie piosenkę: "Maszeruje wiosna". Następnie było krótkie przywitanie przez panią Dyrektor TCKiS Agnieszkę Pawlaczek. Dla wszystkich dzieci były przygotowane małe poczęstunki. Razem z Panią Wiosną dzieci zwiedzały autorską wystawę fotografii pani Katarzyny Koćmy ,wystawę gobelinów pracowni plastycznej, a na koniec spotkania wystawę malarstwa na parterze budynku. Spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze.

PODSUMOWANIE KIERMASZU ŚWIĄTECZNEGO
DRODZY RODZICE!
Kiermasz Świąteczny, który odbył się 20.12.2014 r. w naszym przedszkolu był zorganizowany pod hasłem „Aktywność ruchowa dzieci”.Zebrane pieniądze przeznaczyliśmy na zakup przyborów gimnastycznych do sal oraz ogrodu przedszkolnego firmy „Moje Bambino”, zakupiono:
- piłki do rytmiki (30 szt.)
- worki do skakania (2 komplety )
- drabinka - tor przeszkód, pachołki (20 szt.)
- zaciski (30 szt.)
- cegiełki łączniki , obręcze o śr. 50 cm. (5 kompletów)
- obręcze o śr. 48 cm. (5 kompletów )
- drążki gimnastyczne( 8 szt.), woreczki (120 szt. )
- szarfy (120 szt.), bramki do piłki nożnej (2 szt.)
- bramki rozkładane (2 szt.)
- kosze na przybory gimnastyczne (3 szt.)
Jeszcze raz bardzo Państwu dziękujemy za wsparcie finansowe naszego kiermaszu.

WYCIECZKA DO APTEKI GRUPY VII
Dnia 13.03. 2014 r. dzieci z grupy VII udały się na wizytę do apteki przy ulicy ks. W. Dz. Bochenka, w której pracuje mama Maciusia-Pani Magdalena Krzysztofik. Pani Krzysztofik pracuje jako farmaceutka, przybliżyła dzieciom czym zajmuje się na co dzień. Z dużym zaangażowaniem opowiedziała dzieciom o swojej pracy:pokazała niektóre leki-syrop, spray do noska, witaminy dla dzieci itd.Umożliwiła dzieciom metkowanie opakowań z lekami, co okazało się nie lada atrakcją:)Następnie pani Magda po kolei pokazała jak wykonać maść do rąk, zaprezentowała przedmioty i maszynę służącą do mieszania składników maści, kremów leczniczych, których nie można dostać gotowych z półki w aptece.Dzieci z zapałem pomogły mieszać składniki maści w moździerzu.Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały hojne i niespodziewane prezenty:) (A.K)

ZAJĘCIA OTWARTE GR. XI
Serdecznie zapraszam rodziców na zajęcia otwarte, które odbędą się 19.03.2014( środa) o godzinie 9:15 w sali XI.
Wychowawca Katarzyna Wysocka
WEWNĄTRZPRZEDSZKOLNE ELIMINACJE DO KONKURSU PIOSENKI
W dniu 11.03.2014r o godz. 10.00 w sali nr10 odbyły się przesłuchania (eliminacje) przed Przeglądem Piosenki Przedszkolnej w Obornikach Śląskich, który odbędzie się w dniu19.03.2014r.Dzieci z gr. II, III, IX, X, XII, VII i XI zaprezentowały przygotowane piosenki. Wszyscy wykonawcy bardzo się starali ,dlatego wybór jednego przedstawiciela, który będzie reprezentował nasze przedszkole na przeglądzie był bardzo trudny. Po długich obradach jury w składzie P. dyrektor Agnieszka Paleczek-Oświęcimska, P. wicedyrektor Alina Nowakowska, P. Barbara Mołoń- wychowawca gr. XII zadecydowało ,że w tym roku naszym przedstawicielem na przeglądzie będzie Wiktoria Maksymowicz z gr. II, która zaśpiewa piosenkę pt:” Ciężka praca przedszkolaka.”

OSIĄGNIĘCIA PRZEDSZKOLAKÓW
Miło nam poinformować , że dzieci z grupy III :Nadia Cichy , Dawid Karyś i Jakub Stefański zostali laureatami gminnego konkursu na opowieść o Super Kocie. Pani Dyrektor osobiście pogratulowała laureatom osiągnięć i życzyła dalszych sukcesów. O tym miłym fakcie zostali poinformowani Rodzice dzieci. Laureatom i ich Rodzicom jeszcze raz gratulujemy.
UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI DNIA KOBIET
AKADEMIA Z OKAZJI DNIA KOBIET
W dniu 07.03.2014r ( piątek) w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Kobiet. W tym roku Akademię poprowadziła Pani Teresa Cybulska .Dzieci z grupy II, III, IX i X przygotowały życzenia dla Pań pracujących w naszym przedszkolu w formie wierszy i piosenek.
Uroczystość uświetniły tańcem nowoczesnym. Na zakończenie odśpiewały tradycyjne ”Sto lat”. Następnie głos zabrała pani dyrektor Agnieszka Paleczek- Oświęcimska, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim Paniom i dziewczynkom. Spotkanie przebiegało w miłej przyjaznej atmosferze .Każda z Pań otrzymała także pamiątkową laurkę.
SPOTKANIE Z MUZYKĄ
SPOTKANIE Z MUZYKĄ- WALTORNIA
W poniedziałek( 10.03.2014 r) odbył się kolejny koncert w ramach cyklu "Spotkania z muzyką". Podczas tego spotkania dzieci mogły poznać nowy instrument muzyczny - waltornię popularnie zwaną rogiem. Uczestnicy koncertu zapoznani zostali z budową i sposobem gry na tym instrumencie, a przede wszystkim mogli usłyszeć jego niepowtarzalne brzmienie...
Nasze przedszkolaki wysłuchały kilku pieśni wygranych na rogu m.in. "Pieśń Francuską","Pojedziemy na Łów", "Pieśń myśliwych" czy "Walc rosyjski". Jak to zwykle na naszych koncertach bywa, młodzi słuchacze mieli okazję do wykazania się aktywnością poprzez ilustrowanie ruchem wygrywanych pieśni oraz zabaw. W czasie spotkania dzieci ćwiczyły także swój słuch rozwiązując zagadki muzyczne. Na zakończenie dzieci poznały piosenkę o wiośnie , która wprowdziła nas wszystkich w pogodny nastrój...

PROJEKT "POZNAJEMY NIEKTÓRE ZAWODY KOBIET"
PROJEKT „POZNAJEMY NIEKTÓRE ZAWODY KOBIET ”( 03.03.2014- 07.03.2014r)
Zgodnie z tematyką tygodnia „Poznajemy niektóre zawody kobiet” w poniedziałek 3 marca przedszkolaki z grupy VI, VII i VIII poznały pracę kucharki oraz wyposażenie i wygląd kuchni przedszkolnej. Poznawanie zawodu kucharki rozpoczęliśmy od rozmowy z naszymi Paniami: Małgorzatą i Celiną. Dzieci interesowało wszystko, sprawdzały ciężar przygotowanego jedzenia ,wielkość garnków i misek oraz działanie niektórych sprzętów. Dzieci przekonały się jak trudna i ciężka jest praca kucharek. Mali goście byli oczarowani tą krótką wycieczką po kuchni, serdecznie dziękują za ogrom pracy jaką wkładają panie kucharki w nasze codzienne obiadki.
We wtorek nasi milusińscy zaraz po śniadaniu wybrali się na wycieczkę do Apteki. W ramach projektu „Poznajemy zawody”, panie nauczycielki wcześniej przeprowadziły z dziećmi pogadankę na temat zawodu aptekarza, opowiedziały czym zajmuje się taka osoba, gdzie pracuje i jak pomaga ludziom. Mimo ,iż pogoda nie była zbyt zachęcająca na wyjście, przedszkolaki ochoczo maszerowały. Kiedy dotarliśmy na miejsce, dzieci grzecznie się przywitały z Panią aptekarką i bardzo zaciekawione zaczęły wypytywać o to, co jest na kaszel, na katar, jak boli główka, co robić żeby nie chorować. Na sam koniec dostaliśmy pyszne lizaki oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.
W środę nasze przedszkolaki z kolei odwiedziły przedszkolny sekretariat, w którym zapoznały się z kolejnym zawodem- sekretarki. Pani Asia opowiedziała dzieciom, czym się zajmuje m.in. pokazała jak działa komputer, drukarka oraz ksero.
W czwartek wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego Zakładu Krawieckiego. Zapoznaliśmy się ze specyfiką pracy krawcowej. Zawodowa krawcowa- Pani Ania ciekawie ukazała tajniki zawodu. Opowiedziała na czym polega ta profesja, przedszkolaki dowiedziały się o etapach powstawania różnych strojów. Dzieci oglądały atrybuty krawieckie, m. in. miarę krawiecką, nożyce do cięcia materiału, nożyczki do obcinania nitek, nitki, zamki, guziki itp. Dużym zainteresowaniem cieszyła się maszyna do szycia, dzieci dowiedziały się, że krawcowa może szyć nie tylko ubrania, ale również takie rzeczy jak ubranka dla małych laleczek itp.
Pod koniec tygodnia dzieci udały się do Salonu Fryzjerskiego. Przedszkolaki poznały pracę fryzjera, zapoznały się z narzędziami jakimi posługuje się fryzjer –grzebień, suszarka, karbownica, nożyczki itp. Dowiedziały się - co takiego może „wyczarować” fryzjer z włosów, i że każda fryzura ma swoja nazwę. Pani Ania powiedziała też co trzeba robić, aby nasze włosy były zdrowe.A najfajniejszym elementem poznawania tego zawodu było zwiedzanie salonu, wszystkie dzieci chciały usiąść na obrotowym fotelu. Na zakończenie spotkania pani Ania zrobiła fantastyczne fryzury zarówno dziewczynkom jak i chłopcom.
Serdecznie dziękujemy wszystkim panią za zorganizowanie ciekawych spotkań w ramach projektu „Poznajemy niektóre zawody kobiet”. (M.P ,A.K, J.B )
TEATRZYK PT: "PRZYGODY MAŁEJ PIPI"
Przygody małej Pipi
Dzisiaj (05.03.2014 r.) nasze przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. „Przygody małej Pipi” w wykonaniu Agencji Artystycznej „Teatron” z Krakowa.
Bohaterką przedstawienia była dziewczynka o imieniu Pipi, która szukając przygód wędrowała wraz z piratem po odległych kontynentach, spotykając przeróżnych ludzi takich jak: Indianina, Meksykanina czy Egipskiego Faraona. W wędrówce aktywnie uczestniczyły przedszkolaki, które były angażowane przez aktorów do wspólnej zabawy. Teatrzyk zawierał treści pouczające takie jak : wdzięczność, uczciwość, pracowitość czy wytrwałość, ale i humorystyczne, co powodowało, że spektakl wywarł olbrzymie wrażenie na naszych milusińskich i pozostanie w pamięci przez długi czas…(M.P)
WIERSZ "TRZEBNICKI SUPER KOT!"
Drodzy Rodzice!
W ramach „Światowego Dnia Kota” dzieci z grup: X, XI oraz XII, wspólnie z nauczycielkami ułożyły wiersz o „SUPER KOCIE”:
TRZEBNICKI SUPER KOT!
Trzebnica to super okolica,
Każdy się nią zachwyca.
Mamy kotów tu wiele
Są to nasi przyjaciele.
17 lutego światowy dzień kota,
Więc każdy patriota doceni naszego Trzebnickiego „Super Kota”
Wiele uroczystości kot nam organizuje
I wszystkie dzieci do zabawy angażuje.
Chodzimy w Trzebnicy jego śladami
I wszystkie kotki odwiedzamy.
Na rynku stoi piękna Lubuszka,
Dzieci ją podziwiają i często głaskają.
Trzebnicki Kociugórek pilnuje naszych podwórek.
Na nowym deptaku Mruczysław stróżuje,
Wszystkich przechodniów obserwuje.
Do parku idziemy a tam na Nastroszka wpadniemy,
Czasem buziaczka mu prześlemy.
Przy stawach kot Stawcio na ryby spogląda,
Czujnym okiem się rozgląda.
Gdy na basen się zbliżamy to Aquarius nas przywita,
I o zdrowie zapyta.
Zapamiętaj przyjacielu kot Trzebnicki SUPER jest
To przyjaciel wszystkich dzieci.
Z nim przygody niezapomniane
A wszystkie buzie zawsze roześmiane!

WARSZTATY
Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach warsztatowych
„SZKOŁA DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW”
Zajęcia przeznaczone są dla rodziców, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności wychowawcze:
§ skutecznie egzekwować wymagania wobec dzieci i zachęcać je do współpracy,
§ nawiązywać dobry kontakt z dzieckiem, budować relację opartą na szacunku,
§ stawać się bardziej świadomi wybieranych przez siebie strategii wychowawczych.
Warsztaty są bezpłatne, prowadzone przez pedagoga P. Małgorzatę Stanclik.
Obejmują 6 spotkań, które będą realizowane w poniedziałki w godz. 17.00 – 19.15
Warunkiem wzięcia udziału w warsztatach jest złożenie pisemnego wniosku
u Dyrektora Przedszkola.
Uwaga! Zajęcia rozpoczniemy po utworzeniu się grupy (10 – 12 osób).

DRODZY RODZICE
DRODZY RODZICE!
W ZAKŁADCE "REKRUTACJA" MOGĄ PAŃSTWO POBRAĆ KARTĘ ZGŁOSZENIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
WYCIECZKA DO WETERYNARZA
Wycieczka do weterynarza
W piątek (14.02.2014r.) grupy VI, VII oraz VIII odwiedziły gabinet weterynaryjny przy ul.1-go Maja, gdzie spotkały się z panem Ireneuszem Nawrotem, który jest lekarzem weterynarii. Wycieczka ta odbyła się w ramach ”Światowego Dnia Kota”.
Pan weterynarz opowiedział dzieciom o swojej pracy. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak wygląda wizyta czworonożnego pacjenta u lekarza, że kot może mieć katar, a czasami leczenie musi polegać na przeprowadzeniu operacji. Pan Ireneusz zaprezentował podstawowy sprzęt lekarski używany w jego pracy. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie zadawały pytania m. in. „Jakie było największe/ najmniejsze zwierzę, które leczył?” , „Jak zachowują się zwierzęta u lekarza?”, „Na jakie choroby chorują zwierzęta?” itp. Pan doktor udzielił na nie wyczerpujących odpowiedzi.
Na koniec pobytu przedszkolaki otrzymały cukierki , zrobiły zdjęcia w lecznicy i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.
Składamy serdeczne podziękowanie Panu Weterynarzowi za tak miłe przyjęcie i poświęcenie nam czasu mimo wielu obowiązków.
Archiwum Aktualności