Termin realizacji: 21.10.2019r. -25.10.2019r.
W roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do realizacji programu edukacyjnego "Dni Kultury Zdrowotnej". Dni Kultury Zdrowotnej to świetna inicjatywa, która realizowana jest w Trzebnicy od wielu lat. Patronatem tego programu jest Państwowy Inspektorat Sanitarny w Trzebnicy.
Edukacja zdrowotna to proces długotrwały i złożony, zdeterminowany czynnikami środowiskowymi. Celem edukacji zdrowotnej w przedszkolu jest zapewnienie takich warunków, aby dzieci w optymalnym stopniu nabyły umiejętności prozdrowotnych. Dlatego my jako dorośli jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno-zdrowotnych dzieci. Jako placówka wychowawcza powinniśmy przy każdej nadarzającej się okazji propagować zdrowy styl życia, kształtować świadomość pozytywnego oddziaływania przyrody na zdrowie, i wreszcie modelować właściwą postawę wobec opieki zdrowotnej i działań profilaktycznych. Najłatwiej wykształcać wszelkie nawyki w wieku przedszkolnym i szkolnym. Prowadzone zajęcia edukacyjne, które obejmują szereg działań takich jak: spotkania ze specjalistami takimi jak: pielęgniarka, dentysta, fizjoterapeuta, dietetyk, pogadanki, odwiedziny i zapoznanie się z miejscami związanymi z promowaniem i pielęgnacją zdrowia takim jak apteka, pomagają dzieciom zrozumieć i wejść w proces edukacji prozdrowotnej.
W tym roku czynnie w akcje włączyły się wszystkie dzieci z grup 5 latków. Podczas „Dni Kultury Zdrowotnej” podejmowaliśmy działania, które miały uświadomić dzieciom konieczność dbania o zdrowie, ciało, a także psychikę. W ciągu całego okresu trwania tej akcji zostały zorganizowane różnorodne zabawy i zajęcia ruchowe. Dzieci uczestniczyły również w zajęciach rytmicznych. Aby rozbudzać zamiłowanie do ruchu i sportu brały udział w zabawach na świeżym powietrzu takich jak: bieg z przeszkodami, przeciąganie liny, itp... Zabawy te miały za zadanie zbudowanie w nich przekonania, że świeże powietrze służy zdrowiu i i hartuje organizm.
Wyszliśmy naprzeciw potrzebom poznawczym dzieci starając się codziennie stwarzać warunki do kontaktu ze środowiskiem przyrodniczym. Nasi wychowankowie uczestniczyli w spacerach i wycieczkach, które pozwoliły na zmianę otoczenia co wpływa dobroczynnie nie tylko na ich kondycje fizyczną, ale również na psychiczny aspekt ich funkcjonowania.
W tym roku postanowiliśmy również położyć duży nacisk na poznanie zawodów powiązanych z kulturą zdrowotną, dlatego zaprosiliśmy i gościliśmy Panią pielęgniarkę Renatę Pochroń, która rozmawiała z dziećmi na temat przeciwdziałania chorobom i promowaniu zdrowego życia, dzieci mogły na dużym modelu zęba zobaczyć jak prawidłowo czyścić zęby, uczestniczyły również w konkursie, który miał na celu uświadomienia im, które produkty szkodzą zębom, a które działają dobroczynnie.
Dzięki uprzejmości apteki: „Lege Artis” i Pani Magdaleny Kroczek-Dziedzic, dzieci mogły również zwiedzić i zobaczyć „od środka” jak wygląda praca w Aptece. Z wielkim zainteresowaniem poznały tajniki sztuki farmaceutycznej.
Pani Katarzyna Gediga - dietetyk z Centrum Zdrowia Emvit, była kolejnym wyjątkowym gościem, który zachęcał dzieci, aby dbały o zdrowie.
Realizacje haseł „Dni kultury zdrowotnej” wdrażane były również w czasie posiłków. Dzieci samodzielnie komponowały swoje śniadania, sprawiało im to wiele radości i zapoznawało z wieloma zdrowymi opcjami, które posiadamy w odżywianiu się. Kolorowe, samodzielnie przygotowywane kanapki, a przy tym bardzo zdrowe sprawiły dzieciom wiele satysfakcji.
Nasi wychowankowie z wielką energią i entuzjazmem tworzyli gazetki prozdrowotne, kolorowali kolorowanki tematyczne, czego efektem są piękne prace plastyczne wyeksponowane w salach i na korytarzach przedszkola.
Pomimo,że „Dni Kultury Zdrowotnej” dobiegły końca, nasze przedszkole już teraz zaplanowało długofalowe działania, które mają na celu podtrzymywanie zdrowych nawyków. W następnych tygodniach będziemy gościli kolejnych przyjaciół zdrowia takich jak Pani Weronika Meller – fizjoterapeuta aby promować pośród dzieci zdrowy tryb życia.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli i pomagają nam w tej jakże potrzebnej
akcji.
Koordynator projektu Joanna Sztompka-Lorek