We wtorek, 10 kwietnia w naszym przedszkolu miało miejsce niecodziennego spotkanie... ze szczurami. Tego dnia wizytę złożyła nam Pani Frączek (mama naszego wychowanka) i przeprowadziła program z zakresu edukacji przyrodniczej, w którym wzięły udział dzieci z grup starszych.Główne cele programu były następujące:
· Wychowanie dla poszanowania zwierząt
· Rozbudzanie i pogłębianie zainteresowań zwierzętami żyjącymi w naszym otoczeniu
· Uwrażliwianie na potrzeby zwierząt będących pod naszą opieką
· Wspieranie samodzielnych działań w obronie zwierząt
Podczas spotkania dzieci miały możliwość zobaczenia szczurów z bliska i przyglądania się ich zwyczajom, mogły podzielić się swoją wiedzą na ich temat ( nagrodą było pogłaskanie tych milutkich zwierzątek). Przedszkolacy obejrzeli też prezentację multimedialną na temat szczurów, dowidzieli się, że gryzonie te mają swoje rasy, charaktery i rolę w stadzie. Nauczyli się jak opiekowac się szczurami. Podczas spotkania dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych: " zachowania stadne- empatia", oraz " naśladujemy szczurki". Na zakończenie uczestnicy spotkania dostali zadanie narysowania lub namalowania szczurków.
Spotkanie ze szczurami było dla naszych małych miłośników zwierząt bardzo interesujące i eksytujące. Mamy nadzieję, że dostarczona podczas spotkania wiedza, jak i osobisty kontakt ze zwierzętami pomogą w kształtowaniu postawy otwartości , braku uprzedzeń i fobii w stosunku do tych mądrych i w gruncie rzeczy sympatycznych zwierzątek.
(E.Ł)
